حقایقی درباره ی ماهی قزل آلا

هدف Atlantic Salmon Trust این است که منبعی قطعی برای اطلاعات در مورد ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلای دریایی، زندگی قابل توجه آنها و تهدیداتی باشد که امروزه بقای آنها را به خطر می اندازد. ماهی قزل آلا (I) معمولاً با شکل ساده تر، دم عمیق تر، باله سینه ای بلندتر، عدم وجود رنگ نارنجی در باله چربی، دهان کوچکتر، پوزه تیزتر، فقط 1-4 از ماهی قزل آلای قهوه ای/دریایی جوان (II) قابل تشخیص است. لکه‌های روی پوشش آبشش (اغلب یک نقطه بزرگ)، علائم پر واضح.ماهی سالمون

ماهی سالمون اسملتز

وقتی ماهی قزل آلا شروع به مهاجرت به دریا می کند، معمولاً در ماه های مارس، آوریل و می، به تدریج کشیده تر شده و باله ها تیره می شوند. لایه‌ای از کریستال‌های گوانین در پوست قرار می‌گیرد که رنگ بدن را نقره‌ای‌تر می‌کند و لکه‌ها و رد انگشت‌ها را به جز روی آبشش‌ها پنهان می‌کند. سپس آنها اسملتز می شوند.

چگونه تفاوت ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلا را تشخیص دهید؟

ماهی قزل آلا (I) را می توان از ماهی قزل آلای دریایی بزرگ (II) با شکل ساده تر، دم مقعر، مچ دم باریک تر، فک فوقانی که بیشتر از پشت چشم نمی رسد، لکه های سیاه در زیر خط جانبی، 10 تا 15 تشخیص داد. (معمولاً 13-11) فلس هایی که از باله چربی تا خط جانبی به صورت مایل به جلو شمارش می شوند – قزل آلا 16-13 دارد.

ماهیگیران به خصوص در رابطه با ماهی قزل آلا یا ماهی قزل آلا که با طعمه ماهی صید می کنند باید مراقب چه چیزی باشند؟
زیست شناسانی که با ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلای دریایی کار می کنند، اغلب ماهی هایی را که از دست آنها عبور می کند به هر یک از روش هایی که در زیر نشان داده شده است علامت گذاری می کنند. صید ماهی قزل آلا علامت گذاری شده باید فوراً به مقامات مربوطه گزارش شود. اغلب آدرس روی تگ یا علامت است. معمولاً اطلاعات مورد نیاز تاریخ، مکان و روش ضبط است. طول، وزن و جنس ماهی و نمونه ای از فلس ها از بین باله پشتی و مقعدی در بالای خط جانبی گرفته شده است.

باله چربی نباید برداشته شود، زیرا برش در سطح بین المللی به عنوان نشانه ای از میکرو برچسب زدن ماهی به رسمیت شناخته شده است.
اگر ماهی بریده شده با چربی کشته شوند، سر (محلی که میکرو تگ در آن قرار دارد) باید در صورت امکان به نزدیکترین آزمایشگاه شیلات فرستاده شود.چگونه تفاوت ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلا را تشخیص دهید؟

طرز تهیه تن ماهی

آندروموس یعنی چه؟

ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس و قزل آلای دریایی به دلیل عادت آن به مهاجرت از دریا به آب های شیرین برای تخم ریزی به عنوان آندروموس شناخته می شوند. این دقیقاً برعکس مارماهی معمولی است که آب‌های شیرین را برای تخم‌ریزی در دریای سارگاسو رها می‌کند و به همین دلیل کاتادروموس نامیده می‌شود.

تنظیم اسمزی چیست؟

تنظیم اسمزی کنترل سطح آب و املاح معدنی در خون است. تمام ماهی هایی که در طول چرخه زندگی خود از آب شیرین به آب شور مهاجرت می کنند باید این روند را طی کنند.

ماهی قزل آلا یک تنظیم کننده عالی اسمز است. با این حال، تقریباً مانند همه تنظیم کننده های اسمزی، ماهی قزل آلا هرگز در تعادل واقعی با محیط اطراف خود نیست. در اقیانوس، ماهی قزل آلا در مایعی غوطه ور می شود که تقریباً سه برابر مایعات بدنش غلیظ است، به این معنی که در تمام مدت تمایل به از دست دادن آب به محیط اطراف خود دارد. و از آنجایی که ترکیب مایعات بدن آن بسیار متفاوت از آب اقیانوس است، ماهی قزل آلا با انواع شیب‌هایی مواجه می‌شود که باعث تبادلاتی می‌شوند که به طور مداوم تمایل دارند غلظت و ترکیب مایعات بدنش را فراتر از محدودیت‌های هموستاتیک هدایت کنند.

به طور خاص، غلظت بسیار بالای NaCl (کلرید سدیم) در آب اقیانوس نسبت به غلظت آن در مایعات بدن ماهی قزل آلا منجر به انتشار دائمی NaCl در بدن ماهی آزاد می شود. این هجوم نمک طعام می تواند ماهی قزل آلا برخلاف ماهی دولمی را در مدت کوتاهی از بین ببرد، مگر اینکه به طور موثر با آن برخورد شود. در مجموع، ماهی قزل آلا در اقیانوس با مشکلات همزمان کم آبی (مثل یک حیوان زمینی) و بارگیری نمک مواجه است. با این حال، در آب شیرین، مشکل اساسا معکوس است. در اینجا، ماهی قزل آلا در محیطی غوطه ور می شود که تقریباً فاقد یون، به خصوص NaCl است و بسیار رقیق تر از مایعات بدن آن است. بنابراین، مشکلاتی که یک ماهی قزل آلا باید در محیط های آب شیرین با آن مقابله کند، از دست دادن نمک و بارگیری آب است.

ماهی سالمون چگونه مشکلات تنظیم اسمز خود را حل می کند؟

خوشبختانه، ماهی قزل آلا سازگاری های قابل توجهی، هم رفتاری و هم فیزیولوژیکی دارد که به آن اجازه می دهد هم در زیستگاه های شیرین و هم در آب های شور رشد کند. برای خنثی کردن اثرات کم‌آبی آب شور، ماهی سالمون به مقدار زیاد (چند لیتر در روز) می‌نوشد. اما در آب شیرین (جایی که مشکل بارگیری آب است) ماهی قزل آلا اصلا نمی نوشد. تنها آبی که مصرف می کند آبی است که در هنگام تغذیه لزوماً از گلوله آن پایین می رود. البته، زمانی که ماهی قزل آلا ساکن اقیانوس ها می نوشد، مقدار زیادی NaCl دریافت می کند که مشکل بارگیری نمک را تشدید می کند. عملکرد کلیه نیز بین این دو زیستگاه متفاوت است. این ماهی مغذی که ارزشی مشاب ارزش غذایی کنسرو ماهی دارد در آب شیرین، کلیه هایش حجم زیادی ادرار رقیق تولید می کنند (برای مقابله با تمام آبی که در مایعات بدن ماهی قزل آلا منتشر می شود)، در حالی که در محیط اقیانوس، میزان تولید ادرار کلیه ها به شدت کاهش می یابد و ادرار به همان اندازه متمرکز می شود. کلیه ها می توانند آن را بسازند. نتیجه این است که ماهی آزاد از آب نسبتا کمی برای خلاص شدن از شر تمام یون های اضافی که می تواند استفاده می کند.ماهی سالمون چگونه مشکلات تنظیم اسمز خود را حل می کند؟

علائم خرابی تن ماهی

دوره زمانی واکنش های سازگاری ماهی قزل آلا

تغییرات رفتاری (نوشیدن یا ننوشیدن) و فیزیولوژیکی که ماهی سالمون همانند ماهی سد باید هنگام انتقال از آب شیرین به آب شور ایجاد کند – و بالعکس – ضروری است، اما نمی توان فوراً انجام داد. بنابراین، هنگامی که یک ماهی قزل آلا جوان در سفر به سمت دریا برای اولین بار به آب شور در دهانه نهر خانه خود می رسد، برای مدت چند روز تا چند هفته در آنجا باقی می ماند و به تدریج به سمت آب شورتر حرکت می کند. در طول این مدت، شروع به نوشیدن آبی می کند که در آن شنا می کند، کلیه هایش شروع به تولید ادرار غلیظ و کم حجم می کنند و پمپ های NaCl در آبشش های آن به معنای واقعی کلمه جهت حرکت NaCl را معکوس می کنند (به طوری که اکنون NaCl را به بیرون پمپاژ می کنند. از خون و به آب اطراف.

به همین ترتیب، زمانی که یک ماهی آزاد بالغ آماده تخم ریزی می شود و به دهانه جریان اصلی خود می رسد، بار دیگر در منطقه آب شور (یعنی غلظت کمتر از آب دریا با قدرت کامل) دهانه رودخانه می ماند تا زمانی که بتواند تغییرات را معکوس کند. آن را به عنوان ساخته شده است

وقتی در آب شیرین هستند، پار از چه چیزی تغذیه می کند؟

لارو حشرات آبزی و سایر بی مهرگان آبزی همراه با حشرات زمینی که در آب می افتند.

آیا همه ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس به دریا مهاجرت می کنند؟
نه. اگرچه اکثر ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس بخشی از زندگی خود را در دریا می گذرانند، برخی از آنها غیر مهاجر هستند. در چندین دریاچه در شرق آمریکای شمالی، شکلی به نام ماهی قزل آلا محصور در خشکی به نام Salmo salar sebago (Girard) وجود دارد، اگرچه دسترسی آنها به دریا ممنوع نیست. این ماهی به طور عمومی Ouananiche (دریاچه سنت جان) یا ماهی قزل آلا Sebago (نوا اسکوشیا، کبک، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و ایالات نیوانگلند) نامیده می شود. در دریاچه Vänern در سوئد نوعی ماهی آزاد اقیانوس اطلس غیر مهاجر به نام “blanklax” وجود دارد. ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس محصور در خشکی نیز در دریاچه لادوگا در روسیه و در نروژ در دریاچه بیگلاندسفورد یافت می شود. ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس نیز در جزیره جنوبی نیوزیلند وجود دارد.

گریلس چیست؟

گریلس ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس است که تنها یک زمستان را قبل از بازگشت به رودخانه در دریا گذرانده است. گریلس ماهی قزل آلا که طبعی متفاوت از طبع ماهی سرخو دارد اغلب از ماهی قزل آلا زمستانی چند دریا (MSW) قابل تشخیص نیست، مگر با مقیاس خواندن. آنها به طور متوسط ​​کوچکتر هستند (2-3 پوند در ماه مه، 5-7 پوند در ژوئیه) اما زمانی که در سپتامبر وارد رودخانه می شوند اغلب به 8-10 پوند و در اکتبر 12-15 پوند می رسند.گریلس چیست؟

جوشاندن تن ماهی

ماهی قزل آلا چقدر می تواند رشد کند؟

ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس می تواند به اندازه های بسیار بزرگ رشد کند و بزرگ ترین آن ها که تا حدود 70 پوند (32 کیلوگرم) رسیده است، معمولاً در نروژ و روسیه صید می شوند. با این حال، برخی از ماهی های بسیار بزرگ در رودخانه های اسکاتلند ثبت شده است. به طور کلی پذیرفته شده است که بزرگ‌ترین موردی که روی میله و ریسمان در بریتانیا گرفتار شده بود توسط خانم جورجینا بالانتاین در رودخانه تای در سال 1922 گرفته شد: وزن آن 64 پوند (29 کیلوگرم) بود. گزارشی در سال 1891 از یک ماهی قزل آلا عظیم الجثه 70 پوندی وجود دارد که در رودخانه تای نیز صید شده بود، اما به همین مناسبت در یک تور.

بزرگترین ماهی قزل آلا که تاکنون ثبت شده است کدام است؟
بزرگترین ماهی قزل آلا ثبت شده اقیانوس اطلس، نر صید شده در رودخانه تانا نروژ، 35.89 کیلوگرم وزن داشت. و بیش از 150 سانتی متر بود. در درازا.

ذخایر ماهی قزل آلا در طول سال ها چگونه تغییر کرده است؟
در سراسر اقیانوس اطلس شمالی، سهام طی چند سال به طور کلی کاهش یافته است. برخی از اجزای ذخایر، مانند ماهی‌های زودرس یا ماهی‌های «بهاری» آسیب‌های شدیدی دیده‌اند. تخمین سطح موجودی واقعی دشوار است، مگر در رودخانه‌هایی که امکانات شمارش قابل اعتماد دارند، اما از ارقام صید و صادرات ماهی می‌توان برای نشان دادن نشانه‌ای، به‌ویژه روندها استفاده کرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما